Когнітивні спотворення

20 когнітивних спотворень і як вони впливають на наше життя

Ви ловили себе на думці, що все в цьому світі не випадково і кожен отримує по заслугах? Знаєте людей, здатних роздути будь-яку дрібну неприємність до масштабів вселенської катастрофи? Все це когнітивні спотворення, і психологи стверджують, що такі помилки в мисленні зовсім не невинні.

Світогляд визначають не обставини. Ми самі вибираємо своє ставлення до всього, що відбувається навколо. У чому відмінність між тим, хто зберігає оптимізм, незважаючи на численні негаразди, і тим, хто злиться на весь світ за те, що прищемив палець? Вся справа в різних шаблонах мислення.

У психології використовується термін «когнітивне спотворення», що означає нелогічне, упереджене умовивід або переконання, що спотворює сприйняття реальності, як правило, в негативному ключі. Явище досить поширене, але, якщо не знати, в чому воно виражається, розпізнати його нелегко.

У більшості випадків це результат автоматичних думок. Вони настільки природні, що людина навіть не віддає собі звіту в тому, що може їх змінити. Не дивно, що багато хто сприймає скороминущу оцінку за непорушну істину.

Когнітивні спотворення завдають серйозної шкоди психічному здоров’ю і нерідко призводять до стресу, депресії і тривожності. Якщо вчасно не вжити заходів, автоматичні думки закріплюються як шаблони і можуть негативно вплинути на поведінку і логіку прийняття рішень.

Всім, хто хоче зберегти здорову психіку, не завадить розібратися, як працюють когнітивні спотворення і яким чином вони відображаються на нашому світосприйнятті.

1. Чорно-біле мислення

Что такое черно-белое мышление в психологии

Людина з дихотомічний мисленням сприймає світ з позиції «або / або», третього не дано. Добре чи погано, правильно чи неправильно, все або нічого. Він не визнає, що між чорним і білим майже завжди можна виявити хоча б кілька відтінків сірого. Той, хто бачить людей і події лише з двох сторін, відмовляється приймати проміжні (і найчастіше найбільш об’єктивні) оцінки

2. Персоналізація

Люди з таким типом мислення схильні переоцінювати свою значимість і багато приймати на свій рахунок. Чужу поведінку зазвичай розглядається як наслідок власних дій або вчинків. В результаті ті, хто схильний до персоналізації, звалюють на себе відповідальність за зовнішні обставини, хоча насправді від них нічого не залежало.

3. Гіпертрофоване почуття боргу

Установки в дусі «треба», «зобов’язаний», «повинен» майже завжди пов’язані з когнітивними спотвореннями. Наприклад: «мені треба було прийти на зустріч раніше», «я повинна схуднути, щоб стати привабливішими». Такі думки викликають почуття сорому чи провини. До іншим ми ставимося не менше категорично і говоримо щось на кшталт: «він повинен був подзвонити ще вчора», «вона навіки зобов’язана мені за цю допомогу».

Люди з подібними переконаннями часто засмучуються, ображаються і зляться на тих, хто не виправдав їхніх сподівань. Але при всьому бажанні ми не в силах впливати на чужу поведінку, і думати, що хтось «має», точно не варто.

4. Катастрофізація

Це звичка сприймати будь-яку дрібну неприємність як невідворотне лихо. Скажімо, людина не здала один іспит і тут же уявляє собі, що взагалі не закінчить курс. Або іспит ще попереду, а він заздалегідь «знає», що неодмінно провалиться, тому що завжди очікує гіршого – так би мовити, «завчасна» катастрофізація

5. Перебільшення

При такому когнітивному спотворенні все, що відбувається роздувається до колосальних масштабів. Випадок нагадує Катастрофізація, але не такий важкий. Найкраще його описує приказка «робити з мухи слона».

6. Применьшення

Схильні все перебільшувати легко применшують значення приємних подій. Два протилежних спотворення часто виявляються в одній зв’язці. Люди мислять приблизно так: «Так, мене підвищили, але зовсім трохи – значить, на роботі мене не цінують».

7. Телепатія

Люди з подібним шаблоном мислення приписують собі екстрасенсорні здібності і вірять, що можуть читати оточуючих як відкриту книгу. Вони впевнені, що знають, про що думає співрозмовник, хоча припущення рідко відповідають істині.

8. Ясновидіння

Так звані «ясновидці» намагаються передбачати майбутнє, як правило, в чорному світлі. Наприклад, без всяких підстав заявляють, що все скінчиться погано. Перед концертом або кіносеансом вони зазвичай говорять: «можна нікуди не йти, я передчуваю, що квитки закінчаться перед нашим носом».

9. Узагальнення

Схильність до узагальнень означає звичку робити висновки на підставі одного-двох випадків і заперечувати, що життя занадто складна для поспішних висновків. Якщо друг не приходить на зустріч, це не означає, що він взагалі не здатний виконувати обіцяне. У лексиконі схильного здійснювати таку когнітивну помилку людини часто зустрічаються слова «завжди», «ніколи», «постійно», «кожен раз».

10. Знецінення

Це екстремальна форма мислення «все або нічого», яка проявляється в схильності знецінювати будь-які досягнення, події, переживання (в тому числі власні) і бачити в усьому суцільний негатив. Людина з подібними стереотипами зазвичай нехтує компліментами і похвалою.

11. Селективне воспріятє

Когнітивне спотворення, схоже з попереднім, виражається в звичці фільтрувати будь-яку інформацію і вибирати «підходяще» твердження. Наприклад, людина читає свою шкільну характеристику або рекомендацію роботодавця, виключає все хороше і зациклюється на єдиному критичному зауваженні.

12. Навішування ярликів

Більш жорсткий вид узагальнення означає, що людина оцінює себе і оточуючих на підставі одиничного випадку. Йому простіше автоматично поставити на собі клеймо невдахи, ніж визнати чиєсь право на помилку.

13. Звичка звинувачувати

Зворотний бік персоналізації. Замість того, щоб лаяти себе за промахи, зручніше перекласти вину на інших або непередбачену ситуацію.

14. Емоційне обумовлення

Так називається помилкове чуттєве сприйняття реальності. Якщо мені страшно, значить, в наявності реальна загроза. Якщо я здаюся собі дурним, значить, так і є. Подібне мислення може говорити про серйозні психічні порушення – в тому числі вказувати на обсесивно-компульсивний розлад. Наприклад, людина відчуває себе брудним, хоча за останній час двічі приймав душ.

15. Ілюзія власной правоти

Перетворює приватну точку зору в незаперечний факт і дозволяє не зважати на думки і почуття інших. Це дуже заважає створювати і підтримувати здорові відносини.

16. Своєкорислива аттрібуція

Виражається в схильності приписувати собі виключно позитивні якості і заперечувати свою причетність до будь-яких неприємних або небажаних подій. Людина з таким мисленням відмовляється визнавати свої недоліки і абсолютно впевнений у власній непогрішності.

17. Очікування «Божественної нагороди»

Виявляється в омані, що вищі сили рано чи пізно оцінять наші жертви. Під його впливом люди нехтують своїми інтересами і потребами в надії на те, що коли-небудь будуть винагороджені за самовідданість. А оскільки цього ніколи не відбувається, їх долають гнів і образа.

18. Ілюзія змін

Полягає в переконанні, що оточуючі повинні змінитися, щоб ми були щасливі. Це мислення егоїста, який наполягає, щоб інші підбудовувалися під його графік, або вимагає, щоб партнер не носив свою улюблену футболку, тому що вона йому не подобається.

19. Віра в справедливість

Феномен виражається в ідеї справедливого світу, в якому все отримують по заслугах, хоча насправді таке трапляється рідко. Приклад такої пастки мислення – звинувачувати себе за зраду партнера.

20. Ілюзія контролю

Того, хто думає, що все на світі піддається контролю, виводить з себе чужу поведінку – з тієї простої причини, що на нього ніяк не можна вплинути. Людина, одержимий бажанням все контролювати, може звинуватити начальника в низькій продуктивності компанії, хоча справжня проблема може критися зовсім в іншому.

ЯК ВИПРАВИТИ ШАБЛОНИ МИСЛЕННЯ І КОГНІТИВНІ СПОТВОРЕННЯ

Швидше за все, ви виявили у себе хоча б одне з перерахованих когнітивних спотворень. Можливо, ви або ваші знайомі не раз потрапляли в подібні пастки. Хороша новина в тому, що ми не прив’язані до них навіки.

Шаблонне мислення піддається зміні: цей процес називають когнітивної реструктуризацією. Суть його в тому, що ми можемо впливати на власні емоції і вчинки, коректуючи свої автоматичні думки. На цій концепції засновані багато популярних форми терапії, включаючи когнітивно-поведінкову і раціонально-емотивної поведінкову терапію.

Якщо ви знайшли у себе одне або більше когнітивних спотворень і відчуваєте, що вони викликають тривогу, депресію або інші психологічні проблеми, обов’язково зверніться до психотерапевта. Досвідчений фахівець допоможе трансформувати негативні установки в більш конструктивні і надихаючі переконання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *