Чим небезпечний синдром «хорошої дівчинки»

Привітні і скромні жінки, які прагнуть всім догодити, немов притягають до себе токсичних партнерів і жорстоких чоловіків. Що з ними не так? Психотерапевт Беверлі Енджел вважає, що головна причина в тому, що вони занадто стараються бути хорошими, а коріння такої поведінки криються в ранньому дитинстві.

Чому ми так часто чуємо про випадки насильства над жінками? Головним чином тому, що суспільство досі дивиться крізь пальці на чоловічу жорстокість і часом залишає її безкарною. Часи, коли чоловіки вважали дружин і дочок своєї власністю і могли надходити з ними як заманеться, давно минули, проте нам все ще доводиться стикатися з подібними ситуаціями і домагатися справедливого покарання для злочинців.

Безперечно, просвітницька робота дає чималий результат, однак статистика говорить, що жінок, які потерпають від психологічного і фізичного насильства, як і раніше жахливо багато.

За даними Американської медичної асоціації, понад 4 мільйонів жінок щорічно страждають від жорстокого поводження з боку партнерів і чоловіків.

Кожну третю жінку в світі хоча б раз в житті били, примушували до сексу або піддавали іншим знущанням.

Три чверті жінок старше 18 років (76%), яких ґвалтували або били, сказали, що це зробив колишній або нинішній чоловік, співмешканець або бойфренд.

Згідно з опитуванням американського Національного інституту психічного здоров’я, 84% жертв згвалтування знали своїх мучителів, а 66% з них навіть складалися з ними в романтичних стосунках.
29% від загальної кількості сексуальних злочинів, зареєстрованих в США, зробили чоловіки або коханці, а 7,7% американок лише з плином часу зізналися, що їх згвалтували інтимні партнери.
Гірка правда в тому, що жінкам не можна бути хорошими дівчатками. Це небезпечно

Жорстокість часто сходить чоловікам з рук: очевидно, для того щоб це змінилося, все ще робиться недостатньо. Але є й інша причина, по якій жінки стають жертвами насильства. Вони занадто стараються бути хорошими. Це робить їх легкою мішенню для образ, моральних знущань, побоїв і сексуальної наруги. Такі жінки не вміють постояти за себе і розірвати нездорові або небезпечні відносини.

Поведінка «хорошої дівчинки» збільшує ймовірність жорстокого поводження. Однак з цього не випливає, що жінка провокує чоловіка на огидні вчинки. Це ні в якому разі не означає, що вона сама винна. Це означає лише те, що занадто правильна і слухняна жінка подає конкретний сигнал чоловікам, схильним до маніпуляцій і насильства. Він звучить приблизно так: «Моя потреба бути хорошою (милою, поступливою) набагато сильніше мого інстинкту самозбереження».

Гірка правда в тому, що жінкам не можна бути хорошими дівчатками. Це небезпечно. Так, ми зобов’язані залучати до відповідальності чоловіків, які зловживають силою, і вимагати для них покарання, але тим часом жінки продовжують страждати. На жаль, на світі чимало людей (як чоловіків, так і жінок), які не забудуть зіграти на чиїйсь слабкості. З їх точки зору доброта і великодушність – недоліки. Безумовно, не кожній попадається партнер, який буде знущатися над нею психологічно, ображати або бити, але кожна така жінка – в групі ризику.

ХТО ТАКІ «ХОРОШІ ДЕВОЧКИ»?
Таку жінку більше турбує, як до неї ставляться оточуючі, ніж те, як вона сама ставиться до себе. Почуття інших хвилюють її більше, ніж власні. Вона прагне заслужити загальну прихильність і не вважається зі своїми бажаннями.

Словник видає безліч синонімів до слова «хороша»: турботлива, приємна, чуйна, поступлива, добра, мила, чуйна, люб’язна, чарівна. Вони точь-в-точь описують «хорошу дівчинку». Багато з них щосили намагаються, щоб їх сприймали саме так. Але насправді цього образу відповідають зовсім інші епітети. Такі жінки:

слухняні. Вони виконують те, що їм кажуть. Вони засвоїли: робити, як сказано, простіше, ніж заперечувати.

пасивні. Вони бояться постояти за себе, тому ними легко маніпулювати і зневажати. Вони вважають за краще скромно мовчати з боязні поранити чиїсь почуття або зі страху нашкодити собі.

слабовільні. Їх настільки лякають конфронтації, що сьогодні вони говорять одне, а завтра – інше. Прагнучи догодити всім, вони погоджуються з однією людиною, розгортаються на 180 градусів і тут же погоджуються з його опонентом.

лицемірні. Їм страшно зізнатися в тому, що вони відчувають, тому вони прикидаються. Роблять вигляд, що їм симпатичний той, хто насправді неприємний. Зображують бажання кудись йти, коли насправді не хочуть.

Звинувачувати їх за таку поведінку так само неприпустимо, як звинувачувати жертв насильства в тому, що вони самі спровокували напад. Вони ведуть себе таким чином з вагомих причин, серед яких культурне середовище, батьківські установки і дитячі переживання. Крім того, у синдрому «хорошої дівчинки» є чотири основних джерела.

 1. Біологічна схильність
  Жінки в цілому більш терплячі, жалісливі і вважають за краще поганий мир доброї сварки. Професор Гарвардського університету Керол Гілліган прийшла до висновку, що явище, яке всі звикли називати жіночої покорою, найчастіше виявляється потребою знайти рішення, яке влаштувало б усіх: «Це акт турботи, а не стримана агресія».

Дослідження Каліфорнійського університету виявило, що у жінок більш широкий поведінковий репертуар, на відміну від чоловіків, які обмежені двома виборами: «бий» або «біжи». Реакція стресу супроводжується викидом окситоцину, який утримує жінку від необачних вчинків і змушує думати про дітей, а також шукати підтримки у інших жінок.

 1. Соціальні стереотипи, сформовані під впливом оточення
  Дівчаткам належить бути ввічливими, пристойними, гречними і поступливими. Тобто вони за умовчанням зроблені «з цукерок і тістечок і ласощів всіляких”. На жаль, у багатьох сім’ях і культурах від жінки як і раніше вимагають всім догоджати, бути безкорисливою, лагідною, скромною і взагалі жити заради інших.

Крім того, дівчинці-підлітку вселяють: для того, щоб досягти цього ідеалу, потрібно перестати бути собою. Незабаром вона дійсно замовкає і приховує свої почуття. У неї з’являється місія: намагатися сподобатися іншим, особливо представникам протилежної статі.

 1. Сімейні установки, які засвоює дівчинка
  Близько передають нам свої погляди на життя. По суті, ми копіюємо все: від моделі відносин до розуміння жіночої ролі в родині. З цих переконань складається наше мислення, поведінку і світогляд.

Є кілька типових сімейних ситуацій, під впливом яких виростає «хороша дівчинка»:

-жорстокий і деспотичний батько або старший брат,
-безхарактерна мати,
-виховання в традиціях мізогінії,
-батьки, які твердять, що вона повинна бути стриманою, співчутливої ​​та лагідною.

Наприклад, помилкове правило, що чужі інтереси треба ставити вище особистих, зазвичай заучується будинку. Воно формується на прикладі безхарактерної або залежною матері, яка жертвує собою заради сім’ї або чоловіка і ніколи не зважає на власних потреб. Дивлячись на неї, дівчинка швидко засвоює, що порядна жінка, дружина і мати повинна забути про себе і жити в ім’я чужого блага.

Буває і по-іншому: жінка отримує ту ж установку від егоїстичних або нарціссічних батьків, які живуть в своє задоволення, ігноруючи потреби дитини. Дівчинка, яка росте в таких умовах, починає думати, що її благополуччя залежить від того, чи зуміє вона задовольняти чужі примхи.

 1. Особистий досвід, заснований на власних ранніх переживаннях
  У дитинстві або підлітковому віці вони нерідко стикаються з емоційним, фізичним або сексуальним насильством. Батьківська жорстокість і зневагу формують спотворене світосприйняття і нездорові нахили, які змушують жінку бути «хорошою дівчинкою». В кінцевому підсумку ті, у кого розвинувся такий синдром:

звинувачують себе у всьому, що йде не так,
сумніваються в собі, своїх знаннях, відчуттях і враженнях,
сліпо вірять чужим словами, навіть якщо людина не раз їх підводив,
наївно виправдовують справжні мотиви чиїхось вчинків,
вважають, що повинні задовольняти чужі бажання, навіть на шкоду собі.

Але головний фактор, відповідальний за розвиток синдрому «хорошої дівчинки», – страх.

ЧОГО БОЯТЬСЯ ЖІНКИ?

Причин для страхів безліч, але найчастіше вони обумовлені самим фактом, що жінки – слабка стать, у всякому разі, фізично. Більшість чоловіків справді сильніше, тому не дивно, що їм вдається залякати жінок. Ми можемо цього не усвідомлювати, але страх є.

Ще один засіб залякування – пеніс, природне чоловіче зброю. Більшість чоловіків про це не замислюються, як і більшість жінок. Проте ерегований пеніс використовується для проникнення, заподіяння болю і демонстрації влади. Знову-таки, жінки не усвідомлюють, що в них живе цей архаїчний страх. Два чисто фізіологічних чинника впливають на жіноче мислення і емоції на підсвідомому рівні. Ми «знаємо», що наша безпека в руках чоловіків. Якщо ми ризикнемо їм перечити, вони розлютяться і можуть нас покарати. Хоча більшість чоловіків не користуються своїм фізичним перевагою над жінками, ймовірність загрози зберігається завжди.

Друга причина глибинних жіночих страхів криється в історично сформованому домінуванні чоловіків. Протягом всієї історії людства фізична сила використовувалася для підпорядкування непокірних і демонстрації влади. Чоловіки завжди були сильнішими більшості жінок і займали, за рідкісним винятком, панівне становище в суспільстві. Тому жінки століттями зазнавали нападів і погроз з боку чоловіків і, відповідно, були змушені їх боятися.

Якщо ви та сама жінка, яка втомилася бути «хорошою дівчинкою», загляньте в обличчя своїм страхам

До недавніх часів домашнє насильство не вважалося чимось незвичайним. Пережитки минулого досі зберігаються в деяких країнах, наприклад, в Індії і частково в Африці жінку не вважають повноцінною людиною: нею розпоряджається батько, а потім чоловік.

Нарешті, третя причина жіночих та дівчачих страхів заснована на тому, що чоловіки продовжують завдавати їм зло по праву «господаря». Незважаючи на колосальну роботу щодо запобігання домашнього насильства та сексуального насильства над дітьми, два цих злочину як і раніше поширені в усьому світі. Як і раніше, чоловіки знущаються над дружинами, а число сексуальних знущань над дітьми невблаганно зростає.

Дівчинку або жінку, яка стикається з жорстоким поводженням – фізичним, емоційним або сексуальним, – охоплюють сором і жах. Багатьох з них все життя переслідує страх знову опинитися в такій же ситуації. Хоча він теж діє на підсвідомому рівні, але дівчинку дійсно найпростіше приструнити погрозами завдати болю.

У цих страхах криється корінь багатьох, якщо не всіх, помилкових переконань, з яких розвивається синдром «хорошої дівчинки». Так, багато жінок не наважуються розірвати болісні відносини, навіть якщо знають, що повинні. Справа не в тому, що вони слабкі, дурні або мазохістки, які насолоджуються стражданням. Вони бояться всього, про що було сказано вище. Але якщо жінці вдається зрозуміти, що її лякає, почуття сорому за своє «погане» поведінку поступово відпускає.

Якщо ви та сама жінка, яка втомилася бути «хорошою дівчинкою», загляньте в обличчя своїм страхам. Це допоможе розібратися в собі, пробачити себе, знайти надію і захотіти змінитися.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *